Snowpiercer


snowpiercer_ver20_xlgSniego traukinys / Snowpiercer (2013)

Žanras: Mokslinė fantastika

Režisierius: Bong Joon-ho

Vaidino: Tilda Swinton, Chris Evans, Jamie Bell, John Hurt, Octavia Spencer, Song Kang-ho …

Apie:

2031-ieji. Jau praėjo septyniolika metų po to, kai žlugo paskutinis bandymas sustabdyti globalinį klimato atšilimą. Žemės planetą sustingdęs ledynmetis išnaikino visą žmoniją. Liko gyvi tik tie, kurie spėjo nusipirkti bilietą ar kitaip patekti į traukinį. Milijardierius pramoninkas Vilfordas vienintelis numatė, kad miestus sugriaus ir užšaldys sniegas. Todėl jis nutiesė milžinišką geležinkelį ir sukonstravo traukinį, kuris privalo judėti be sustojimų, nes kitaip varikliai neteks energijos. Per kiekvienus metus traukinys apvažiuoja vieną ratą aplink pasaulį. Jame apsigyvenusi visuomenė pasiskirstė pagal socialines klases: vargingiausieji keleiviai apgailėtinomis sąlygomis tūno keliuose paskutiniuose vagonuose ir tarnauja turtingiesiems, o pasiturintys asmenys įsikūrė prabangiai įrengtose kajutėse arčiau lokomotyvo. Nenuostabu, kad neapsieinama be nesutarimų ir pagiežos, tad traukinyje bręsta revoliucija. Norint ją laimėti, reikia užgrobti lokomotyvą ir perimti variklių kontrolę.

Illuminated says:

Pirmą kartą apie “Sniego traukinį“ išgirdau dar tada, kai filmas neturėjo net preliminarios išleidimo datos – 2013m. žiemą. Tačiau dėmesį iškart patraukė filmo žanras – distopinė mokslinė fantastika. Ir nors Azijos kinui pernelyg didelių simpatijų nejaučiu (nors… o būvimas “Oldboy“ fane skaitosi?), nes niekada neturėjau galimybės iš arčiau su juo “susipažinti“, tačiau šio filmo pavadinimą įsidėmėjau – ateičiai, kuomet pagaliau galėsiu jį pažiūrėti, ir pradėjau laukti.

Distopijos tematika visada buvo ir bus aktuali – tiek literatūroje, tiek kine, tad šį kartą Pietų Korėjos režisierius Bong Joon-ho suteikia mums galimybę pažvelgti į jau septynioliką metų nesustojantį traukinį bei jo keleivius, nors ir esančius tame pačiame traukinyje, tačiau gyvenančius itin kontrastingus gyvenimus ir atskirtus nuo vis aukštesnę padėtį turinčių gyventojų. Filme pateikiamas tarsi kiek satyriškas šių dienų visuomenės mikro-modelis, kuriame visi gyventojai, nuo vadinamo proletariato iki lėbaujančio elito, išdėstyti tarsi eilės tvarka – nuo skurdu persmelktų galinių traukinio vagonų iki prabanga tviskančio priekio. Idėja – ganėtinai paprasta, tačiau labai taikliai apibūdinanti šiuolaikinį pasaulį, pabrėždama vis dar tvyrančią prarają tarp įvairių skirtingus vaidmenis visuomenėje atliekančių žmonių. Filme taip pat netrūksta spalvingų ir kiek absurdiškų personažų bei idėjų, kas tik paverčia kūrinį įdomesniu bei suteikia jam gyvumo.

Įspūdį taip pat padaro ir aktorių kolektyvas, savo vaidyba praktiškai nepaliekantis jokių silpnų ar didelės kritikos vertų vietų. Labiausiai iš visų išsiskiria T. Swinton (niekas turbūt nenustebo), puikiai atlikusi parodišką ir turbūt įdomiausią filmo personažą bei šitaip dar kartą atskleisdama savo didžiulį talentą. Maloniai nustebino ir pagrindinį vaidmenį atlikęs Ch. Evans’as (hehe Captain America, huh?), parodantis, jog turi potencialo vaidinti ne vien superherojų filmuose. Taip pat šaunu buvo išvysti ir J. Hurt’ą, O. Spencer, J. Bell’ą, A. Pill (jos vaidmenį galiu apibūdinti tik šitaip – ‘creepy as ****’) bei kitus aktorius, labai neblogai pasirodžiusius savo vaidmenyse, šitaip maksimaliai išnaudodami gan limituotą savo pasirodymų laiką. Įspūdžio nepadarė vienas personažas (neįvardinsiu, tačiau manau, jog filme ir patys pastebėtumėte) bei praktiškai visos scenos su juo, tačiau tai vadinčiau labiau ne aktoriaus kalte, o scenarijaus spraga.

Ir vis dėlto, filmas nėra visiškai tobulas. Kūrinys, nors ir vizualiai stilingas, tačiau dėl savo vietomis tarsi “kapoto“ montažo atrodo kiek netvarkingas ir net kiek skubotas. Kompiuteriniai efektai kai kuriose vietose taip pat nepalieka didelio įspūdžio, tačiau dėl to galima kaltinti ne per didžiausią filmo biudžetą. Tačiau tamsi, purvina bei atšiauri filmo atmosfera, persimaišiusi su tarsi retro futuristine prabanga bent iš dalies atperka šiuos minusus, nepalikdama jiems daug vietos ant pjedestalo. Kai kuriems žiūrovams gali ne itin patikti savo stiliumi komiksus primenančios kovos scenos, ko gero, daugiausiai ir būdingos būtent azijietiškam kinui.

Apibendrinus – tikrai patikęs filmas. Vilniečiai ir kauniečiai “Sniego traukinį“ pamatyti gali šiuo metu vykstančiame “Kino pavasario“ festivalyje, tad kol turite galimybę – siūlau nepražiopsoti. Tai tikrai išskirtinis mokslinės fantastikos žanro atstovas, kupinas dinamiško veiksmo, puikių aktorių pasirodymų, tamsios ir dėmesį kaustančios atmosferos bei netuščių ir realistiškų minčių apie žmonių klasių priešpriešą. Tikrai planuoju pažiūrėti dar kartą, kadangi po peržiūros (vakar), beveik visą laiką neapleido mintys apie šį filmą (o tai yra gerai!). Šiuo metu duočiau, ko gero, B+ (8,5/10), tačiau nenustebčiau, jei sulig tolimesnėmis peržiūromis balas kistų, o galimai ir kiltų.

Reklama

One thought on “Snowpiercer

  1. Atgalinis pranešimas: Captain America: The Winter Soldier | Illuminated|movies

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti / Keisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti / Keisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti / Keisti )

Google+ photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google+ paskyra. Atsijungti / Keisti )

Connecting to %s