Fury


Į879e0000c53291ed16f98b2d0dec1424d67dadf7niršis / Fury (2014)

Žanras: Karinis

Režisierius: David Ayer

Vaidino: Brad Pitt, Logan Lerman, Shia LaBeouf, Scott Eastwood, Jim Parrack …

Apie: 

Antrojo pasaulinio karo pabaiga: 1945-ųjų balandis. Sąjungininkų kariuomenė veržiasi vis giliau į Vokietiją. Tarp puolančiųjų yra ir Šermano tankas, pavadintas „Įniršio“ vardu. Penkių žmonių tanko įgulai vadovauja seržantas, kurio tikro vardo turbūt niekas ir nežino – visi jį vadina „Karo tėtušiu“. Kovų užgrūdintas seržantas išsirengia į ypatingą misiją, kurios metu atsiduria priešo užnugaryje. Likę vienui vieni, penki vyrai (ir visiškai „žalias“ kulkosvaidininkas) privalo atsilaikyti prieš žymiai skaitlingesnį priešą. Tačiau „Karo tėtušio“ užmojai kur kas didesni. Jo tikslas – ne vien atsilaikyti, o smogti netikėtą smūgį į pačią nacistinės Vokietijos širdį…

Illuminated says:

Pripažinsiu, jog filmu susidomėjau tik šių metų vasarą, pamačiusi anonsą, bet ir tai – su savo abejonėm. O priežastys – įvairios: režisieriaus darbai, man, nematyti ir neatrodę labai geri ar verti dėmesio (išskyrus “End of Watch“, kurį ateityje norėčiau pažiūrėti), objektyviai pažvelgus, tiek istorija, tiek aktoriai iškart dvelkė tokiu… kaip čia išsireiškus… kariniu “pop’su“? O ir šiaip – jau kuris laikas nepastebiu, jog gautume mainstream’inių, bet gerų ir kokybiškų karinių filmų. Ar bent jau pati nepamenu.

O, bet, tačiau.. praeitą penktadienį nukulniavau į kiną. Kodėl ne premjeros metu? Todėl, kad ligoninės sucks, bet kalba ne apie tai. O grįžtant prie temos – filmas, sakyčiau, nustebino. Prieš peržiūrą jau buvau prisiskaičiusi ir nelabai kokių atsiliepimų, tad galbūt savo lūkesčių sumažinimas davė savo naudos. Filmo siužetas rutuliojasi Antrojo pasaulinio karo pabaigoje, kuomet karas, rodos, jau laimėtas, tačiau Vokietijoje vis dar pasirodantys paskutiniai priešų būriai desperatiškai stengiasi sutrukdyti vis giliau besiveržiančiai sąjųngininkų kariuomenei. Viso to centre – amerikiečių Sherman tankas, pavadintas “Įniršio“ vardu, bei jo įgula. Sakyčiau, pagrindiniai veikėjai neišvengia savų klišių ir nors nėra visiškos, tarkim kokio “Gelbstint Eilinį Rajaną“ veikėjų kopijos, turi savų panašumų, tarp kurių, ko gero, ryškiausios – T. Hanks’o bei B. Pitt’o veikėjai, taip pat ir L. Lerman’o Norman’as priminė “Gelbstint Eilinį Rajaną“ matytą “žalią“ naujoką Upham’ą. Stebint veikėjus, jaučiasi tarpusavio ryšio stygius – tarsi žinai, jog kai kurie veikėjai turi ilgą praeitį kartu, tačiau to žiūrint filmą beveik nepajunti. Tačiau nepaisant to (ir kai kurių kitų scenarijaus bėdų), aktorių vaidyba – įtikinama ir tikrai deranti bendroje filmo atmosferoje. Net nepasakyčiau, jog pastebėjau labiausiai išsiskyrusius aktorius vaidybos prasme, kadangi pagrindinių aktorių pasirodymai buvo ganėtinai tolygus ir vienodai geri. Pagirčiau tiek B. Pitt’ą, tiek L. Lerman’ą, tačiau kas mane nustebino – Sh. LaBeouf. Vaidmuo – nereikalaujantis kažkokių ypatingų aktorinių sugebėjimų, tačiau atliktas nuoširdžiai bei įtikinamai, kas mane sužavėjo, kadangi asmeniškai LaBeouf’as man dažniausiai yra itin erzinantis savo vaidybos manieromis, kartais net blaškantis.

Prisiminus klišes, jų neišvengia ir pats scenarijus, kuriame pasakojama istorija – nors ir reali tam tikrais aspektais, vis dėlto turinti savų banalumų ar nelogiškumų (kurių, savaime suprantama, neaptarsiu dėl siužeto atskleidimo). Tačiau istorija ar jos netikslumai nėra labai nuobodūs ar pernelyg blaškantys, o kūrėjus galima net pagirti už nors dalinai realistišką Sherman ir Tiger tankų “dvikovų“ pavaizdavimą. Savotiškai baimino galimybė, jog kūrėjai neatsižvelgs į Sherman’ų silpnybes (tikrai ne patys geriausi tankai, girdėjau, gan manevringi, tačiau turintys savų minusų) ir suteiks jiems per daug galios, a.k.a. vienas Sherman’as kiaurai skinsis savo kelią lengvai įveikdamas visas kliūtis. To… nebuvo. Tiesa, dar plačiau pakomentuoti viso to negaliu, kadangi ne itin kokia karo technikos ekspertė iš manęs…

Vienas didžiausių filmo pliusų – gražus operatoriaus darbas, itin pagelbėjęs niūriai ir purvinai istorijos atmosferai. Kūrėjai nepabijojo ir kraupių karo baisybių parodymo – net neprisimenu, kada paskutinį kartą mačiau tokius vaizdus naujesniame kariniame filme. Tiesa, nors žiaurių akimirkų daug – jomis nėra pernelyg “užsižaidžiama“ emociškai, jos tiesiog skleidžia savo žinutę – karas žiaurus. Ir vienodai paliečiantis visus – tiek kareivius, tiek paprastus bei galimai taikius civilius žmones.

Pabaigai – filmas išties neblogas. Ne be savo trūkumų, tačiau neblogas ir kine tikrai žiūrėtinas. Nenuobodus, lydimas efektingų veiksmo scenų, įtikinamos vaidybos ir nors trumpam kvapą užgniaužiančių bei karo žiaurumus vaizduojančių akimirkų, “Įniršis“ tikrai nėra iš tų filmų, apie kuriuos pamiršti vos išžengęs iš kino salės. Rekomenduočiau tiek įprastiems kino žiūrovams, tiek žanro mėgėjams (tačiau siūlyčiau atsižvelgti į faktą, jog tai – pramoginis filmas, nesitaikantis į absoliutų dokumentinį realizmą). Kažkokių itin gilių pasvarstymų gal ir nesukels, tačiau bent trumpam privers padėkoti, jog asmeniškai neteko išgyventi šio, nors ir didelį susidomėjimą keliančio, tačiau siaubingo laikotarpio. (8/10)

Reklama

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Google+ photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google+ paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Keisti )

w

Connecting to %s