Akira


Akira-Poster-akira-13827694-1013-1500Akira (1988)

Žanras: Mokslinė fantastika, Animacija

Režisierius: Katsuhiro Otomo

Vaidino: Mitsuo Iwata, Nozomu Sasaki, Mami Koyama, Tessh Genda, Hiroshi take …

Illuminated says:

Ko gero labai sunku būtų atrasti žmogų, kuris nebūtų bent girdėjęs apie kultinį Japonijos ‘anime’ žanrą – neabejotinai vieną iš šalies meno “vizitinių kortelių“, pasižyminčių novatoriškumu, spalvingomis idėjomis bei turinčių milijonus fanų visame pasaulyje. Pati savęs pavadinti didele japoniškos animacijos gerbėja negalėčiau – iki šiol teapsiribodavau studijos Ghibli kuriamais filmukais. Tačiau mano “must-see“ filmų sąraše jau metų metais tūnojo “Akira“ – vienas kultinių Japonijos animacinių filmų, gan plačiai pripažįstamų kaip vienas iš geriausių (keisčiausių?) ‘anime’ atstovų, turėjęs itin didelę įtaką tiek pačiam animacijos žanrui, tiek šių dienų mokslinės fantastikos kūrėjams. Tačiau savo nenaudai, peržiūrą labai ilgą laiką atidėliojau dėl įvairiausių priežasčių, o ir visai nesenai, menko atsitiktinumo dėka, nusprendžiau pagaliau paskirti laiko šiam filmui. Pripažinsiu, laiko veltui neiššvaisčiau.

Veiksmas vyksta naujai iškilusiame distopiniame Neo Tokijo mieste 2019m., praėjus 31 metams po galingo sprogimo, po kurio sekė 3-iasis Pasaulinis karas. Mieste tvyro nesantaika bei revoliucinės nuotaikos, tuo pat metu visur siautėjant chuliganiškų motociklų grupuotėms. Vienas iš grupuotės narių, Tetsuo, netikėtai susižeidžia savo motociklu partrenkęs berniuką. Jaunuolį bestebint kariuomenei ir mokslininkams, netrukus paaiškėja, jog Tetsuo įgijo psichokinetinių galių ir yra kur kas pavojingesnis nei galėjo numanyti. Tetsuo nusprendus savo galias išnaudoti savo pranašumo įrodymui, jį sustabdyti pasiryžta Kaneda – motociklų grupuotės lyderis bei Tetsuo vaikystės geriausias draugas. Tuo pat metu, mieste sklinda legenda apie jauną berniuką Akirą, esą turintį neregėtų galių, kurioms negali prilygti niekas..

Filmas sukurtas pagal Katsuhiro Otomo to paties pavadinimo manga komiksą (tiesa, filmas pasirodė dar prieš mangos pabaigą). Komikso neskaičiau, tad istorijos gilumo bei turtingumo negaliu palyginti, tačiau istorija – kultūriškai svarbi Japonijai, kadangi čia slypi nemažai istorinių ar socialinių bei politinių poteksčių (visų, ko gero, net nesugebėčiau išvardinti), susijusių kad ir su Hirošimos ar Nagasakio atominėmis tragedijomis, japonų tautos baimėmis (ar tai būtų siaubingi karo išgyvenimai, nemokėjimas įvaldyti vis stiprėjančių technologijų, ar nepaklusnus bei viskam besipriešinantis jaunimas), valdžios korupcija, socialinėmis nelygybėmis arba galų gale – evoliucija arba nepasotinamu ir savanaudišku žmonijos žinių bei galių troškimu, vedančiu į pražūtį ir pasmerktą kartojimąsi. Filmas turtingas simbolizmu bei teminėmis idėjomis, tačiau tam, kad jas pastebėtumei, gali prireikti ne vienos peržiūros. Tiesa pasakius, manau, jog dalis žmonių klaidingai mano, jog pilnai supranta šį filmą. Pati jį kol kas mačiau tik du kartus, tačiau man aprėpti VISKĄ, kas pasakojime vyksta akivaizdžiai ar tarp eilučių, ir visiškai nenuklysti į “aplinkelius“, būtų kiek sunkoka, o gal net ir neįmanoma. Tad tenka tik pabrėžti, jog būtent siužetas – prieštaringiausiai vertinamas “Akiros“ aspektas. Ir labai keistas. Arba jį mėgsti, arba ne. Arba supranti – arba jautiesi visiškai ne toje “galaktikoje“, aukso viduriuką čia atrasti kiek sunku. Tačiau ar nekęsdamas, ar mylėdamas siužetą, privalai pripažinti, jog filmas neabejotinai tapo vienu iš svarbesnių įkvėpimo šaltinių šiuolaikiniam kinui. Vienas iš pastarųjų pavyzdžių – 2012m. J. Trank’o “Vaizdo dienoraštis“ (Chronicle), pasakojantis.. apie keletą paauglių, netikėtai įgavusių telekinetinių galių ir skirtingai mėginančių su jomis susigyventi. Peržiūrėjus abu filmus, pasidaro kiek akivaizdu, jog pagrindinių “Vaizdo dienoraščio“ veikėjų santykiai yra tarsi kiek supaprastinta “Akiros“ Tetsuo ir Kanedos priešprieša. Tačiau skirtingai nei “Vaizdo dienoraštyje“, “Akiroje“ tu veikėjų jausmus ir motyvaciją supranti, net jei ir nevisi veikėjai yra pilnai išpildyti. ***

Vienas iš stipriausių (jei ne stipriausias) “Akiros“ pasiekimų – tai fenomenali animacija, dar iki šiol išlaikanti savo itin aukštą kartelę kitiems animacijos kūrėjams bei jų filmams. Viskas išpildyta iki menkiausių detalių – tiesiog tereikia pažvelgti į distopinį, kontrastų kupiną: vietomis skurdų, purviną ir kupiną smurto, vietomis modernios pompastikos prikimštą Neo Tokijų – ir pagyros taps savaime suprantamomis. Šiurpiai atmosferai labai pagelbsti ir garso takelis – nemažiau keistas (kartais net absurdiškai skambantis), tačiau filmo stiliui labai pritinkantis bei paliekantis atminty pėdsaką. Šitos dainos dar iki šiol neina “atsiklausyt“.

Apibendrinant, “Akira“ – vienas kultinių japonų animacijos pasiekimų, kupinas labai keistos, kartais net kiek absurdiškos, tačiau traukte traukiančios energijos bei prikaustančio simbolizmo, taip pat ir nepaneigiamai gražios animacijos, spalvų bei kinematografijos. “Anime“ fanų, ko gero, jau senai peržvelgtas ir aptartas, tačiau vis vien rekomenduotinas kino mylėtojams išbandyti – kai kuriems filmas padarys didelį įspūdį, kai kuriuos paskatins pasidomėti kitais “anime/manga“ kūriniais, dar vienus privers kreivai žvilgčioti į laikrodį, vis laukiant pabaigos, tačiau tai vienas iš svarbesnių animacinių filmų, tikrai vertų pamatyti, norint praplėsti savo požiūrį. Atminty tikrai pasiliks. Ypač, jei mėgsti “cyberpunk“, distopijas ar tiesiog mokslinę fantastiką. (9,5/10)

*** Apie siužetą bei veikėjus galima būtų diskutuoti ir toliau, tačiau nenorėdama atskleisti svarbių siužeto detalių, to nedarysiu.

Reklama

2 thoughts on “Akira

    • Net šiurpas nueina pagalvojus, kiek daug darbo buvo įdėta į įvairiausias smulkmenas. Priverčia tik dar labiau gerbti kūrėjus ir filmą :)

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Google+ photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google+ paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Keisti )

w

Connecting to %s